Renginiai

Kaljanas – pramoga ar rizika sveikatai?

2024 12 09


Faktas – kaljano rūkymas nėra saugesnis nei cigarečių rūkymas.

Tabako rūkymas per vandens pypkę, dar vadinamas Shisha, yra paplitęs Artimųjų Rytų šalyse, tačiau išpopuliarėjo visame pasaulyje, ypač tarp jaunimo. Shisha, kuri Indijos subkontinente vadinama Hukka, buvo išrasta indų gydytojo Abulo Fath‘o Mogolų imperatoriui Akbarui kaip mažiau kenksminga tabako rūkymo priemonė.

Didėjančią pasaulinę kaljano vartojimo tendenciją pagrinde lemia klaidinanti informacija apie tai, kad tai yra saugu. Būtina žinoti apie žalingą kaljano poveikį, kad būtų sumažinta rizika sveikatai.

Kas yra kaljanas?

Kaljanas yra vandens pypkė, dar vadinama narghile, argileh, shisha ir goza. Pagrindinės jo dalys yra vaza, stiebas, žarna arba žarnos, slėgio vožtuvas, tarpinės, dubuo, dubenėlis tabakui, karščio kamera ir anglys. Šiam prietaisui naudojamas specialiai pagamintas įvairių skonių tabakas. Toks tabakas yra kaitinamas anglimi, kuri sudegina tabaką, o jo dūmai traukiami į vandens dubenį. Dūmai praeina per vandenį ir guminį vamzdelį, kuris baigiasi kandikliu, per kurį žmogus šiuos garus įtraukia.

Tabakas yra ne mažiau toksiškas kaljano pypkėje nei cigaretėje. Kaljano vanduo atvėsina dūmus, bet nefiltruoja dūmuose esančių toksinų. Kaljaną rūkantieji gali įkvėpti daugiau tabako dūmų nei rūkantieji. Taip yra todėl, kad vienas kaljano rūkymo seansas gali trukti valandą ar ilgiau. Teigiama, kad 40 minučių rūkymo seansas prilygsta 100 ar daugiau cigarečių surūkymui.

Kaljano dūmuose yra daug kenksmingų cheminių medžiagų, tai: derva, anglies monoksidas, sunkieji metalai ir vėžį sukeliančios cheminės medžiagos, vadinamos kancerogenais. Kaljaną rūkantieji yra veikiami daugiau anglies monoksido ir dūmų, nei rūkantieji cigaretes.

Kaljano rūkymo pavojai:

  • plaučių, šlapimo pūslės, skrandžio, stemplės ir burnos vėžio rizika;
  • širdies ir kraujagyslių sistemos ligos;
  • apsinuodijimas anglies monoksidu;
  • dėl esančio nikotino didėja priklausomybės rizika;
  • kaljano dūmai kelia pavojų, susijusį su pasyviu rūkymu;
  • kelia pavojų neščiosioms ir dar negimusiam kūdikiui;
  • naudoti nešvarią pypkę arba dalytis ja su kitais rūkančiais yra rizikinga. Tai sukelia riziką susirgti gripu, tuberkulioze, herpes virusu, hepatitu ir kitomis užkrečiamomis ligomis.

Narkotikų tabako ir alkoholio kontrolės departamento specialistai įspėja, kad įstatymai reglamentuoja, kad rūkyti kaljaną patalpose, kur teikiamos maitinimo paslaugos, yra draudžiama.

Specialistai teigia, kad tabako vartojimas bet kokia forma niekam nėra saugus.

Informacija parengta remiantis:

  1. Mayo Clinic (2022). Is hookah smoking safer than smoking cigarettes? Prieiga per internetą: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/quit-smoking/expert-answers/hookah/faq-20057920
  2. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (2024). Departamentas įspėja – už kaljano rūkymą kavinėje gresia bauda! Prieiga per internetą: https://ntakd.lrv.lt/lt/naujienos/departamentas-ispeja-uz-kaljano-rukyma-kavineje-gresia-bauda/
  3. Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA). Rūkymo poveikis vėžio atsiradimui. Prieiga per internetą: https://pola.lt/wp-content/uploads/2019/10/Pola-knygute-A5-Rukymo-poveikis-.pdf
  4. Patil, S., Mahuli, A. V., Warnakulasuriya, S. (2022). Effects of smoking shisha, cancer risk, and strategies for prevention of shisha habit. Prieiga per internetą: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9160343/#bib3

Informaciją parengė
Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus
specialistė Renata Jadlauskienė