Naujienos

Buitinė chemija namuose, ką saugu naudoti?

2024 10 29


Visi norime, kad namai būtų švarūs ir blizgėtų, kad drabužiai būtų akinamai balti. Todėl valome, plauname, skalbiame... Kuo veiksmingesnės priemonės, tuo lengviau pašalinami nešvarumai! Tačiau kokia yra tikroji švaros kaina?   Šiandien daug kalbama apie ekologiją, ekologiškus, aplinkai palankesnius, žalius, natūralius produktus, ekologišką gyvenimo būdą, net ekologišką motinystę... Ir beveik kiekvienas tai supranta skirtingai ir taiko skirtingus kriterijus. Kuo skiriasi ekologiški ar aplinkai palankesni produktai iš kitų, kaip juos atskirti, kuo gali manipuliuoti gamintojai ir prekybininkai. Apie tai šiame informaciniame straipsnyje.

Kas yra ekologiškas produktas? Pagrindinis ekologiško produkto išskirtinumas – mažesnis neigiamas poveikis aplinkai nei kitų tos pačios rūšies produktų, t.y. gamybos metu ir utilizuojant jau nebereikalingą produktą susidaro mažiau atliekų arba jam pagaminti sunaudojama mažiau pirminių resursų ar energijos, gamybos metu mažiau teršiama aplinka arba pačiame produkte mažiau pavojingų medžiagų, kurios teršia aplinką naudojimo metu... Taigi, norint įvertinti produkto ekologiškumą reikia įvertinti labai daug aspektų nuo pat jo „gimimo“ iki „mirties“... Kadangi neįmanoma išmanyti visko, vartotojui yra sukurta paprasta sistema kaip nustatyti ir pasirinkti aplinkai ir sveikatai mažiau kenkiantį produktą aplinkosauginis ženklinimas. Aplinkosauginis ženklinimas gali būti 3 tipų:

I tipo ekologiniu ženklu ženklinami produktai, atitinkantys iš anksto nustatytus aplinkosaugos kriterijus apibrėžtoje produktų kategorijoje ir kuriuos patikrino nepriklausoma trečioji šalis. Šis ženklinimas paremtas daugelio aplinkosauginių kriterijų įvertinimu per visą produkto gyvavimo ciklą. I tipo ženklinimas - saugiausiais ir patikimiausiais

II tipo ekologiniu ženklu ženklinami produktai, kurių poveikis yra vertinamas tik vienu ar keliai aplinkosauginiai aspektais. Ženklo patikimumas nėra partvirtinamas nepriklausomos organizacijos, tačiau pateikti duomenys turi būti viešai patikrinami, remiantis gamintojo pateikta informacija.

III tipo ekologiniai ženklai yra aplinkosauginės deklaracijos, kuriose pateikiame kiekybinė informacija apie produkto poveikį aplinkai dažniausiai indeksų ar rodiklių forma. Informacija deklaruoja produkto gamintojas, tačiau produkto atitikimo ekologiniams reikalavimams nėra įvertinusi trečioji šalis.

Skalbiklių ir  valiklių pavojus sveikatai. Vis dažniau alergiją ar kontaktinį dermatitą sukelia skalbimo ir valymo priemonės dėl jų sudėtyje esančių alergenų: kvapiųjų priedų, dažų, chloro junginių, vandenilio peroksido, karbonatų, optinių baliklių, audinių minkštiklių. Kartais nereikia net skalbti ar valyti staigią alerginę reakciją gali sukelti vien aštrus skalbimo miltelių, valiklio kvapas ar dulkės!  Likusios rūbuose ir neišskalbtos skalbimo priemonės gali dirginti odą ir gleivinę, ypač jei gausiai prakaituojama (tuomet jos nusėda ant drėgnos odos ir ją stipriai alergizuoja). Velkantis tokius drabužius, mažos dulkelės gali pakliūti į kvėpavimo takus ir juos sudirginti. Kai kurios skalbikliuose ir valikliuose esančios medžiagos yra toksiškos ir gali sukelti vėžinius, reprodukcinius susirgimus ar kitaip pakenkti organizmui: EDTA, NTA, alkilfenoletoksilatai, chloro junginiai, daugelis kvapų (ypatingai sintetiniai muskuso), minkštikliai. Chloro junginiai yra labai žalingi, jie gali dirginti odą, sukelti niežulį, paraudimus, dirgina kvėpavimo takus, akių gleivinę, prarijus pažeidžia kepenis ir inkstus, gali sukelti vėžinius susirgimus. Reaguodami su kitomis medžiagomis gali sudaryti nuodingus junginius, pvz., sumaišius su amoniako turinčiomis priemonėmis, išsiskiria nuodingos chloramino dujos. Maišant įvairius chloro turinčius valiklius, ypač šarminį ir rūgštinį valiklį, išsiskiria chloro dujos, kurios yra labai nuodingos (gali tapti mirties priežastimi!).

Chloras. Chloro junginiai daro didžiausią žalą aplinkai. Nustatyta, kad unitazą išvalius chloro turinčiais junginiais, norint juos atskiesti vandeniu tiek, kad patekę į aplinką jie nesukeltų neigiamo poveikio, po valymo reikėtų nuleisti vandenį apie 200 kartų!

 

Ką pasirinkti? Pirkite ekoženklu (pvz., Ecolabel, Gulbė, Mėlynasis angelas, Eco garantie... ) paženklintas priemones. I tipo lygio ekoženklas garantuoja atitinkamą produkto kokybę:

  • –  juose nėra žmogui ir aplinkai labai pavojingų kancerogeninių, mutageninių, toksiškų reprodukcijai bei patvarių ir organizmuose besikaupiančių medžiagų;
  • –  jie yra koncentruoti t.y. juose daugiau aktyviųjų medžiagų, mažiau priedų; taigi ir mažiau pakuotės;
  • –  pakuotei nenaudojamas plastikas su chloro junginiais; kartoninei pakuotei naudojamas perdirbtas popierius;
  • –  ribojami fosforo junginiai – fosfatai ir fosfonatai; langų valikliuose jų išvis negali būti;
  • –  nenaudojami alkilfenoletoksilatų grupei priklausančios PAM, muskuso turintys kvapai, EDTA (etilendiamintetraacetatas), NTA (nitriloacetatas), visiškai nesuyrančios amonio druskos, kitos medžiagos, kurios klasifikuojamos kaip pavojingos;
  • –  naudojamos tik lengvai aplinkoje skylančios PAM;
  • –  visuomet nurodomas tikslus dozavimas, įvertinant ir vandens kietumą;
  • –  lakiųjų organinių junginių kiekis – nedidesnis kaip 10%;
  • –  naudojami dažikliai negali kelti rizikos aplinkai;
  • –  odą ir kvėpavimo takus jautrinančių medžiagų negali būti daugiau kaip 0,1%;
  • – negalima naudoti nitrintų ir policiklinių muskuso junginių kaip kvapiųjų medžiagų.

Arba

  • Naudokite alternatyvias valymo priemones: puikiai šveičia ir plauna valgomoji druska, maistinė soda (ji neutralizuoja rūgštis, sugeria kvapus, valo nešvarumus nepažeidžia paviršiaus, suminkština audinius ir vandenį, o tai padeda pašalinti purvą), stikliniams ir keraminiams paviršiams valyti tinka vandeniu skiestas actas.
  • Nenaudokite abrazyvinių dalelių turinčių valiklių – jos valo efektyviai, tačiau pažeidžia paviršių ir vėliau purvas renkasi kur kas lengviau.

Parduotuvėje galite rasti ir kitų gerų skalbimo bei valymo priemonių, kurios nebūtinai yra pažymėtos ekoženklu. Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį:

– priemonėje neturėtų būti nebūtinų cheminių priedų: dažų, kvapiųjų medžiagų, optinių baliklių ir kt.

– fosfatų kiekis neturėtų viršyti 5%;
– biologinis skilimas aplinkoje (biodegradacija) – ne mažiau kaip 90-

95%; kartais tokie gaminiai yra specialiai gamintojo ženklinami; – sudėtyje neturėtų būti chloro junginių;
– koncentruota priemonė;
– skirta jautriems žmonėms arba vaikams.

Parengė visuomenės sveikatos

stiprinimo specialistė

Karolina Sankauskaitė pagal:

,,Eko atmintinė... nuo pirmadienio iki sekmadienio...“ Zita Dudutytė, VšĮ Baltijos aplinkos forumas. Nuoroda: https://vbplatforma.org/uploaded_files/library/1396104373_ekoatmintine.pdf