Renginiai
Užspringimas
UŽSPRINGIMAS
Užspringimas – tai kvėpavimo sutrikimas, kurį sukelia svetimkūnis, patekęs į nosiaryklę, gerklę. Dėl svetimkūnio į plaučius patenka mažiau arba visai nepatenka oro. Svetimkūnis dirgina kvėpavimo takų gleivinę, dėl to ir dėl oro stokos dūstama, galima net mirti. Užspringstama dažniausiai, kai į kvėpavimo takus patenka blogai sukramtytas maistas, maži daiktai – saldainiukai, žaisliukai ar kt. arba skystis. Dažniausiai tai atsitinka valgant. Didelių blogai sukramtytų maisto gabalų rijimas, girtumas, žaidimas, verkimas, juokimasis ar kalbėjimas, kai maistas ar svetimkūniai yra burnoje, didina riziką.
Užspringimas gali būti visiškas ir dalinis. Visiško užspringimo metu svetimkūnis aklinai užkemša kvėpavimo takus, dalinio užspringimo metu lieka tarpelis kvėpavimo takuose, todėl žmogus gali šiek tiek kvėpuoti.
Užspringus, staiga tampa sunku kalbėti ar kvėpuoti, neretai griebiamasi rankomis už gerklės arba rodoma į ją, sutrinka kvėpavimas, jis tampa triukšmingas arba nebūna jokio garso, pradedama garsiai ir triukšmingai kosėti. Užspringęs žmogus susijaudina, sutrinka, išsigąsta. Dėl deguonies trūkumo pamėlsta lūpos ir oda. Prarandama sąmonė. Ištinka klinikinė mirtis.
Esant daliniam užspringimui žmogus išlieka sąmoningas, kosėja, kartais dar gali kalbėti. Dalinai užspringusį žmogų reiktų nuraminti ir skatinti kuo dažniau kosėti, nes tai yra geriausias būdas pašalinti svetimkūnį iš kvėpavimo takų. Jei pastebite, kad žmogus staiga nustojo kosėti, griebiasi už gerklės, jam nepavyksta įkvėpti, veidas pradeda mėlti, vadinasi, įvyko visiškas užspringimas. Tokiu atveju vienas iš aplink esančių žmonių turi skambinti 112, o kitas – imtis veiksmų.
- Pirmiausia reikia apžiūrėti springstančiojo burną, ar nematyti svetimkūnio, kurį būtų galima pašalinti pirštais. Jeigu svetimkūnio nematyti arba įvertinama, kad ranka jo išimti nepavyks, reikia žmogų palenkti į priekį ir atlikti penkis stipresnius smūgius į tarpumentę. Gali būti taip, kad jau po poros smūgių žmogus ims kosėti. Tokiu atveju nutraukiame veiksmus, leidžiame žmogui kosėti. Tačiau, jeigu visi penki smūgiai į tarpumentę nepadėjo
- Reikia atlikti Heimlicho manevrą (atsistoti nukentėjusiajam už nugaros, apkabinti jį per juosmenį viena ranka, palenkti jį lengvai į priekį, sugniaužus kumštį, pridėti jį nykščiu nukentėjusiam prie pilvo. Kita ranka suimti savo kumštį ir abi apkabinusias rankas traukti staigiu judesiu link savęs (kablio formos judesiu). Kartoti tai iki penkių kartų. Kvėpavimo takai turėtų atsilaisvinti, jeigu buvo užkimšti daiktu.
- Jei nukentėjusysis nesąmoningas, – paguldyti jį ant nugaros, kišti rodomąjį pirštą į užspringusiojo burną ir kablio formos judesiu bandyti svetimkūnį ištraukti. Jei nepavyksta, apžergti nukentėjusįjį per klubus, dėti vienos rankos delną po krūtinkauliu, kita prispausti ir spustelėti į priekį. Paspaudimus kartoti tol, kol svetimkūnis bus pašalintas (užspringusysis iškosės) iš kvėpavimo takų. Galutinai svetimkūnį galima pašalinti iš burnos pirštais.
Dėmesio! Jei spausti pilvo negalima (pilvo žaizdos, nėštumas), spausti reikia krūtinkaulį žemiausioje vietoje.
- Jei nukentėjusysis neatsigauna – derinti aukščiau aprašytus veiksmus su gaivinimu (suaugusiojo santykis 30 paspaudimų ir 2 įpūtimai) ir kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Pirmoji pagalba užspringus vaikui teikiama taip pat kaip ir suaugusiajam, tiesiog reiktų suaugusiajam atsiklaupti ant kelių, kad ūgiai būtų viename lygyje. Atlikti Heimlicho manevrą kumštį nukentėjusiam dedant prie pilvo. Jei nukentėjusysis neatsigauna – derinti aukščiau aprašytus veiksmus su gaivinimu ( vaiko santykis 15 paspaudimų ir 2 įpūtimai) ir kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Pirmoji pagalba užspringus kūdikiui:
- Jei užspringęs vaikas kosti, leisti jam iškosėti svetimkūnį pačiam.
- Jei vaikas ėmė dusti – nesutrikti ir nepanikuoti. Paguldyti jį ant rankos kniūbsčią galva žemyn. Galvytę pirštais prilaikyti už apatinio žandikaulio, kad kvėpavimo takai būtų atviri. Staigiu vidutinio stiprumo judesiu plaštaka 4 kartus suduoti tarp menčių.
- Apversti kūdikį veiduku aukštyn ir patikrinti burnytę. Jei svetimkūnis matosi, išimti jį.
- Jei nesiseka pašalinti svetimkūnio, tris kartus kartoti veiksmus.
Atliekant minėtus veiksmus ir nepaleidžiant kūdikio iš rankų, skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Dėmesio! Jei namuose esate vienas asmuo, pirmiausiai reikia gaivinti (atlikti vieną ciklą) ir tik tada kviesti pagalbą. Jei namuose yra daugiau žmonių, liepti vienam asmeniui ieškoti pagalbos, o kitam likti gaivinti. Jei namie yra tik mažametis vaikas, liepti jam bėgti ieškoti suaugusio žmogaus, kuris iškviestų pagalbą.
Kūdikio užspringimas yra gana pavojingas. Net jeigu vaikas jau po pirmo gaivinimo atsigavo, pavyko pašalinti svetimkūnį, medikus kviesti būtina. Kūdikio būklė turėtų būti keletą dienų stebima ligoninėje.
Kai užspringote ir esate vienas
Jeigu užspringus galite kosėti, tai patariama tą daryti kuo stipriau ir kiek palinkus į priekį. Jeigu turite galimybę, kuo greičiau surinkite numerį 112. Dispečerinė nustatys Jūsų buvimo vietą. Jeigu kosėjimas nepadeda ir darosi blogiau, atlikite Heimlicho manevrą sau patys. Vienos rankos kumštį nykščiu į priekį uždėkite ant pilvo srities, tada kita ranka suimkite už savo kumščio ir staigiu judesiu visu kūnu trenkitės į šalia esantį stabilų objektą.
PAGALBOS TELEFONAS:112
Saugokime save ir kitus!