Renginiai

Išlik aktyvus sportuodamas

2023 11 17


Tikriausiai daugybę kartų girdėjote, kad mankšta yra "naudinga jums". Bet ar žinojote, kad tai taip pat gali padėti jums jaustis gerai? Tinkamas mankštų kiekis gali padidinti jūsų energijos lygį ir netgi padėti pagerinti nuotaiką.

Kokie yra mankštos privalumai?

 Ekspertai rekomenduoja paaugliams kasdien užsiiminėti vidutinio stiprumo fizininiais pratimais  po  60 ar daugiau. Štai keletas priežasčių, kodėl:

 

1.

Pratimai naudingi kiekvienai kūno daliai, įskaitant protą. Mankšta gerina smegenų veiklą. Tai gali padėti žmonėms geriau miegoti. Kai sportuojate, jūsų kūnas gamina chemines medžiagas, kurios padeda jums jaustis gerai. Mankšta sumažina depresijos tikimybę ir sumažina nerimo jausmą. Be to, mankšta gali suteikti tikrą pasitenkinimo jausmą ir pasididžiavimą pasiekus tikslą - pavyzdžiui, pagerinti bėgimo laiką 100 metrų atkarpoje.

 

2.

Fizinių pratimu atlikimas padeda žmonėms išlaikyti sveiką svorį ir sumažinti kai kurių ligų riziką. Reguliarus mankštinimasis gali padėti išvengti svorio padidėjimo, 2 tipo diabeto, širdies ligų ir aukšto kraujospūdžio. Kaulų stiprinimo pratimai – tokie kaip šokinėjimas, bėgimas ar svorių kilnojimas – gali padėti išlaikyti kaulus stiprius.

3.

 Reguliarus mankštinimasis gali padėti žmogui senatvėje. Dabar tai gali neatrodyti svarbu, tačiau jūsų kūnas jums padėkos vėliau. Reguliari mankšta pagerina gyvenimo kokybę – gebėjimą džiaugtis dalykais – senstant. Tai gali pagerinti smegenų sveikatą ir sumažinti tikimybę susirgti Alzheimerio liga (smegenų liga, sukeliančia atminties praradimą). Mankšta gali padėti išvengti kritimų ir traumų dėl kritimo.

 

Trys tikslingos mankštų dalys: aerobiniai pratimai, jėgos treniruotes ir lankstumo veiklą.

Kas yra aerobiniai pratimai ? Kaip ir kiti raumenys, širdis mėgaujasi gera treniruote. Aerobinis pratimas yra bet koks pratimas, kuris priverčia širdį pumpuoti kraują stipriau ir sunkiau kvėpuoti. Kai reguliariai intensyviai mankštinatės ir apkraunate savo širdį bei plaučius, jie sustiprėja ir geriau pasisavina ir perneša deguonį į visas jūsų kūno dalis. Jei sportuojate komandinį sportą, treniruočių dienomis tikriausiai sportuojate

 bent 60 ar daugiau minučių. Kai kurios komandinės sporto šakos, suteikiančios puikią aerobinę treniruotę, yra krepšinis, futbolas, ledo ritulys ir irklavimas. Bet jei nežaidžiate komandinio sporto, nesijaudinkite - yra daugybė būdų, kaip galite atlikti aerobinius pratimus. Tai apima važiavimą dviračiu, bėgimą, plaukimą, šokius, tenisą, slidinėjimą, žygius pėsčiomis ir greitą vaikščiojimą.

4

Jėgos treniruotės

 

Širdis nėra vienintelis raumuo, kuriam naudinga reguliariai mankštintis. Kiti jūsų kūno raumenys taip pat mėgaujasi mankšta. Kai naudojate raumenis, jie tampa stipresni.

Stiprūs raumenys taip pat yra labai reikalingi, nes jie palaiko jūsų sąnarius ir padeda išvengti traumų. Jėgos pratimai taip pat gali būti kaulų stiprinimas.

Jums nebūtina kilnoti svorius, kad sustiprintumėte raumenis. Skirtingi pratimų tipai stiprina skirtingas raumenų grupes. Pavyzdžiui:

Prisitraukimai ir atsispaudimai,mai,  tinka rankų, nugaros raumenims lavinti. Jei norite stiprių kojų, pabandykite atlikti pritūpimus, važinėti dviračiu, irkluoti ar čiuožti. Pritūpimai ir kojų pakėlimai taip pat veikia kojas, bei stiprina pilvo preso raumenis.

 

 

Kaip tai tęsti?

Viena didžiausių priežasčių, kodėl žmonės atsisako mankštintis , yra motyvacijos stoka: jei tai, ką darai, nėra smagu, sunku tai ir išlaikyti. Tačiau yra daugybė skirtingų sporto šakų ir užsiėmimų, kuriuos galite pabandyti ir gal būt kuri nors veikla jums suteiks motyvacijos ir įkvepimo.

   Jei jums reikia šiek tiek daugiau motyvacijos, pabandykite prisijunkite prie grupinių užsiėmimų arba pasiūlykite artimajam ar draugui kuris padės jums sekti užsibrėžto tikslo. Pasikalbėkite su kuo nors, pavyzdžiui, treneriu sporto salėje  kuris galėtų padėti jums pradėti pagerinti savijautą bei padailinti kūno linijas.

     Visiems yra naudinga daugiau judėti ir mažiau sėdėti, net ir turintiems negalią ar sveikatos problemų, tokių kaip astma. Jei turite sveikatos problemų ar kitų rūpesčių (pvz., esate netinkamos formos), prieš pradėdami mankštintis pasitarkite su savo šeimos gydytoju.

  Atsižvelgiant į visą fizinio aktyvumo naudą sveikatai, nesunku suprasti, kodėl mankštintis yra išmintinga. O puikus dalykas, susijęs su mankšta, yra tai, kad niekada nevėlu pradėti. Net maži dalykai gali būti laikomi mankšta – pavyzdžiui, trumpas pasivažinėjimas dviračiu, šuns vedžiojimas ar lapų grėbimas. Jei sportuojate pirmą kartą, pradėkite nuo kelių minučių per dieną ir lėtai siekite rekomenduojamo bent 60 minučių užsiėmimo laiko.

 

Informaciją parengė Šiaulių miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistas, vykdantis visuomenės sveikatos stiprinimą fizinio aktyvumo skatinimo srityje Julius Sutkus.