Renginiai

Burnos skalavimo skystis: naudingas ar žalingas?

2023 10 12


Tyrimai rodo, kad duonies, gingivito, periodontito isivystymlemia pasikeitusi burnos mikroflora - disbioz. Tuomet bakterijpopuliacijos, kurios siejamos su mintligisivystymu, spariai pradeda daugintis didesnes bendruomenes, taip sudarydamos bioplvel. Siekiant padti kontroliuoti šį bakterijdauginimsi, buvo pradti naudoti burnos skalavimo skysiai. Nenuostabu, kad dl paprasto naudojimo bdo bei greitai apiuopiamo rezultato - gaivaus burnos kvapo, vairios skalavimo priemons tapo labai populiarios visuomenje. Deja, daugelis moniperka ir naudoja iuos produktus ne pagal paskirt, nesitikinjveiksmingumu, pasikliaudami reklamose matoma informacija. Taiau rinkodaros kampanijos negali bti burnos skalavimo skysiveiksmingumo ir jantibakterinio poveikio garantija. Todl juose pateikta informacijreiktvertinti kritikai.

Kadangi burnos skalavimo skystis daugeliui tapo prastine burnos prieiros priemone, retas imssusimstome apie jo neigiampoveikorganizmui. Daugumoje ipriemoniyra antibakteriniingredient, kurie gali paveikti ne tik burnos ertmje esanias patogenines bakterijas, bet ir ,,gersias“, taip sutrikdant burnos mikroflorbei normalorganizmo funkcionavim. Pavyzdiui, 2017 metais vykdytas tyrimas atskleid, kad burnos skalavimo skystvartojusiems asmenims (nemaiau, kaip du kartus per dien) diabeto rizika buvo ymiai didesn, palyginti su reiau arba ivis jo nevartojusiais tiriamaisiais (Joshipura , Muñoz-Torres,Morou- Bermudez ir kt.). Kitas tyrimas pristatytas 2020 metais siekisiaikinti ar nereceptiniburnos skalavimo skysidanas naudojimas (du kartus per dienir daniau) gali padidinti hipertenzijos rizik. Tyrimas truko tris metus, jame dalyvavo 540 dalyvi. Rezultatai patvirtino, kad danas burnos skalavimo skysio naudojimas yra susijs su padidjusia hipertenzijos rizika, nepriklausomai nuo pagrindini

hipertenzijos rizikos veiksni(Joshipura, Muñoz-Torres , Fernández-Santiago ir kt.) O PietKorjoje atliktas bandymai su plmis parodneigiamburnos skalavimo skysipoveikį į osteoblastus panaioms lstelms ( Lim J., Lee J.E., 2 Park J. ir kt., 2022). Ir nors kasdieniniame gyvenime naudojamas burnos skalavimo skystis, turi pranaum:pasiekia vietas, kurinepasiekia dantų šepetlis, atgaivinburnos kvap. O gydomieji burnos skalavimo skysiai: padeda minktiesiems audiniams gyti, slopina dantenudegim, kontroliuoja apnašą, maina dantų ėduonies atsiradimo tikimyb. icheminapnašų kontrols priemondrtnaudoti tik tuomet, kai jpaskiria gydyttojas odontologas ar burnos higienistas, prietai vertins Jsburnos sveikat. Daniausiai, skalavimo skysius specialistai rekomenduoja naudoti asmenims, kuriuos vargina dantenudegimas, periodonto audiniligos bei po chirurginioperacijburnos ertmje ir t.t. Taiau net ir iems asmenims nerekomenduojama burnos skalavimo skysinaudoti nuolatos. Todl, atsivelgiant anksiau pateiktinformacij, raginame gerai pagalvoti prieperkant burnos skalavimo skyst.

O rūpinantis savo burnos sveikata atminkite, kad svarbiausia:

- Sąžiningai naudoti mechanines burnos prieiros priemones: dantų šepetl, tarpdanių šepetlius, dantsilir kt. Labai svarbu naudoti tarpdanivalymo priemones kiekviendien!

- Dantų šepetliu kruopščiai valyti savo dantis ivispusi, stengiantis visiems paviriams skirti vienodai laiko (todl valant dantis, stenkits skaiiuoti: pvz.: virutiniame andikaulyje, iiors valant dantis, skaiiuokite iki 30- ies, ividins puss iki 30 - ies, ikramtomjpaviritai pat valant skaiiuokite iki 30 - ies; lygiai taip pat apatiniame andikaulyje;), tokiu bdu dantis manoma variai ivalyti vos per 3 minutes.

- Ir inoma, nepraleisti profilaktinivizitpas gydytojodontolog.

Parengta remiantis mokslinėmis publikacijosmis (žiūrėti čia). 


Parengvisuomens sveikatos specialist,

vykdanti visuomens sveikatos stiprinim

burnos sveikatos stiprinimo srityje: Karolina Sankauskait