Naujienos

Teisingo rūšiavimo atmintinė

2024 05 27


Rūšiuoti – sveikintinas sprendimas. Tačiau ne mažiau svarbu tai atlikti teisingai: stiklą meskite į žaliąjį, popierių ir kartoną į mėlynąjį, o plastikines, metalines ir kombinuotas pakuotes – į geltonąjį konteinerį.

Kodėl reikia rūšiuoti atliekas?

  • Rūšiuodami šiukšlę paverčiame žaliava: perdirbtos atliekos tampa medžiagomis naujoms pakuotėms. Taip taupome senkančius neatsinaujinančius išteklius.
  • Kovojame prieš klimato kaitą: rūšiuojant mažinamas kenksmingų dujų, išsiskiriančių atliekoms yrant sąvartynuose, išsiskyrimas.
  • Taupome energiją: perdirbdami atliekas sutaupome energijos, kuri būtų naudojama naujų pakuočių gamybai.

Ką mesti į stiklo konteinerį?

Į stiklo konteinerį metamos stiklinės pakuotės: buteliai, indai ir pakuotės, stiklainiai be dangtelių, taip pat stiklo duženos bei atraižos.

Čia mesti negalima veidrodžių, porceliano, krištolo, keramikos, dezinfekcinių priemonių butelių, taip pat visų tipų elektros lempučių, televizorių ekranų, namų langų stiklų paketų bei automobilių stiklų. Juos derėtų gabenti į stambiagabaričių atliekų aikšteles, esančias kiekvienoje apskrityje .
Pašalinamų pakuočių plauti nebūtina, nereikia nulupti ir etikečių, svarbu išpilti jose likusius skysčius. Gyventojai elektros lemputes bei kitą įrangą gali priduoti surinkimo punktuose. Jų sąrašą galima rasti internetiniame puslapyje: www.epa.lt

Ką mesti į popieriaus konteinerį?

Į pastarąjį konteinerį metamos visos popierinės bei kartoninės pakuotės: laikraščiai, žurnalai, visų rūšių kartonas, vokai, skrajutės, rašomasis popierius, lankstinukai, knygos bei jų viršeliai. Popieriaus konteineryje atsiduria ir popierinės ar kartoninės maisto pakuotės, pakavimo popierius, dovanų maišeliai bei dėžutės.
Negalima mesti sauskelnių, vienkartinių servetėlių, popieriaus, padengto plastiku, sutepto riebalais ar kitomis medžiagomis (tepalais, dažais, betonu), dokumentų segtuvų su metalinėmis dalimis. Jie metami į buitinių atliekų konteinerį.
Pašalinant pakuotes svarbu, kad popierius būtų sausas ir švarus. Nereikia išsegti sąvaržėlių, popierius gali būti ir su lipnia juostele, tačiau popierines dėžutes reikėtų išlankstyti.

Ką mesti į plastiko konteinerį?
Metamos plastikinės pakuotės: buteliai, maisto pakuotės, dėžutės, indeliai, buitinių priemonių tara, maišeliai, plėvelė, plastiko loveliai ir žaislai be elektroninių įtaisų. Į konteinerį patenka ir kombinuotos pakuotės, tokios kaip: TetraPak, Elopak, pieno, sulčių pakuotės bei saldainių, traškučių ir kiti pakeliai. Mesti galima ir šias metalines pakuotes: metalinius dangtelius, gėrimų bei konservų skardines, kepimo skardas, kitas smulkias metalines atliekas.
Į ji mesti negalima dantų šepetėlių, skutimosi peiliukų, higienos reikmenų, medicinos atliekų ir švirkštų. Visus juos reikia patalpinti į buitinių atlietų konteinerį. Taip pat negalima mesti aerozolio flakonėlių, tepalo bakelių, indelių nuo dažų, aušinimo skysčio pakuočių, smulkios ir stambios elektroninės įrangos. Pavojingų medžiagų tarą reiktų vežti į i stambiagabaričių atliekų aikštelę, o medikamentus - priduoti vaistinėse.
Prieš pašalinant pakuotes, buteliukai yra užsukami, vertėtų išpilti ir visus skysčius. Pageidautina, jog indai, kuriuose liko riebalų (aliejaus buteliai, margarino ar žuvies pakuotės) būtų išskalauti. Žmonėms padėti turėtų ir tai, jog plastikinės pakuotės pažymimos ženklais: PET, HDPE, LDPE, PP. Dėl medicininių atliekų priėmimo galima pasiteirauti savo regiono stambiagabaričių atliekų aikštelėje.

Ką mesti į maisto atliekų konteinerį?

Į maisto ir virtuvės atliekų konteinerį galima mesti vaisius, uogas, daržoves ir jų likučius., duonos ir kepinių atliekas, jų likučius., termiškai apdoroto ir neapdoroto maisto likučius (mėsa, žuvis, virtos bulvės, košė, sriubos tirščiai, kotletai, pieno produktai ir t. t.), kaulus, kiaušinių lukštus, arbatos ir kavos tirščius, arbatos pakelius, prieskonius, skintas gėles ir kambarinius augalus (be žemių), kavos tirščius ir jų filtrus bei riebalais ar kitais maisto produktais suteptas servetėles, popierinius rankšluosčius ir suteptas maisto pakuotes.

Negalima mesti skystų maisto likučių, maisto atliekų su stiklinėmis pakuotėmis, tabako gaminių, vaistų, namų augintinių kraiko bei kitų šiai atliekų rūšiai netinkamų atliekų.

Atsisiųsti ir atsišviesti atliekų rūšiavimo plakatą galite čia

Tik nuo mūsų pačių priklauso kokiu oru kvėpuosime ir kokioje aplinkoje gyvensime. 

Parengė Miglė Klimaitė 

Šiaulių miesto savivaldybės

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė