Naujienos
Sveikatai palankūs Užgavėnių blynai
Užgavėnės tai tarsi karnavalas, liaudies šventė, kuri ritasi nuo Rio de Žaneiro iki Lietuvos miestų ir miestelių. Užgavėnių siautulys baigiasi Pelenų diena, o ji yra pirmoji, pradedanti gavėnią – 40 dienų pasninką prieš Velykas. Šventė nesusijusi su jokiomis bažnytinėmis apeigomis (išskyrus faktą, kad šventės laikas priklauso nuo Velykų laiko). Tai slenkstis tarp nueinančios žiemos ir ateinančio pavasario. Tai paskutinė mėsėdžio diena, atsisveikinimo su žiema, jos išlydėjimo, gamtos budinimo šventė. Ji vyksta antradieniais, likus 46 dienoms iki Velykų. Įvairiausiais būdais – gausiomis riebiomis vaišėmis, laistymu vandeniu, žirgų lenktynėmis ir kitomis priemonėmis Tikima, kad jei per Užgavėnes gerai ir sočiai valgysi, būsi sotus ir stiprus visus metus.
Iki XX a. antros pusės valgiai skyrėsi priklausomai nuo regiono, bet visur ant stalo atsirasdavo įvairių mėsos ir miltų patiekalų, kurie tikrai nebuvo liesi. XX a. pabaigoje Užgavėnės daugelyje Lietuvos regionų, išskyrus Žemaitiją, buvo pamirštos, tačiau apie 1985 - 1990 metus jos vėl buvo atgaivintos. Žemaičių Užgavėnių tradicijas perėmė ir kiti regionai.
Žiemos išvarymo šventės bruožas - gausaus, riebaus, mėsiško maisto valgymas. Ir ne vien Užgavėnių dieną, bet ir kelias dienas prieš ją. Pati šventė taip pat skyrėsi savo personažais, bet iki mūsų laikų atkeliavo trys tradicijos – Persirengėlių eisena, Morės deginimas ir Lašininio bei Kanapinio kovos.
Tikima, kad jei per Užgavėnes gerai ir sočiai valgysi, būsi sotus ir stiprus visus metus. Pagal tradicijas Užgavėnių dieną turėtų būti valgoma 7 – 12 kartų.
Lietuviška virtuvė vargiai įsivaizduojama be raugintų kopūstų ir iš jų gaminamų patiekalų. Teigiama, kad maždaug 500 gramų raugintų kopūstų prilygsta 8 buteliukams probiotikų. Be to , kopūstai turi daug fermentų padedančių ne tik geriau virškinti, bet ir įsisavinti maistines medžiagas organizmui. Taigi, siūlome pietums ar vakarienei išsikepkime skanių blynų su raugintais kopūstais:
„Žemaičių blynai su raugintais kopūstais“
Tešlai:
- 8 bulvės
- 1 kiaušinis
- 5 šaukštai pilno grūdo miltų
- 1 šaukštelio druskos
- 2 šaukštų maltų džiūvėsėlių
- Įdarui:
- 400 gramų raugintų kopūstų
- 1 svogūnas
- Druskos, pipirų, alyvuogių aliejaus
Eiga:
Raugintus kopūstus ir smulkiai pjaustytą svogūną patroškinkite su vandeniu ir alyvuogių aliejumi, kad jie šiek tiek suminkštėtų, pagardinkite druska ir juodaisiais pipirais.
Virtas bulves sumalkite, įmuškite kiaušinį, sudėkite miltus, pasūdykite ir formuokite delno dydžio blyną. Į vidų dėkite troškintų kopūstų įdaro, pavoliokite džiūvėsėliuose ir kepkite ant lengvos kaitros su trupučiu alyvuogių aliejaus.
Skanaus!
„Lietiniai su raugintų kopūstų įdaru“
- 2 stiklinės miltų
- 2 kiaušiniai
- 600 ml. vandens
- 2 valgomi šaukštai aliejaus
- 250 gr. Raugintų kopūstų
- Žiupsnis druskos
- 1 didelis svogūnas
Eiga:
Iš miltų, vandens, kiaušinių, druskos užmaišykite lietinių blynų tešlą.
Patroškinkite kopūstus: įpilkite šiek tiek alyvuogių aliejaus ir vandens, sudėkite susmulkintą svogūną, sudėkite raugintus kopūstus ir patroškinkite kol kopūstai suminkštės.
Iškepkite lietinius, įvyniokite į juos paruoštą įdarą.
Skanių Užgavėnių blynų su raugintais kopūstais!
Informaciją parengė:
Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Diana Gedminienė