Naujienos
Prieššventinis laikotarpis – išbandymas emocinei sveikatai: kaip ja pasirūpinti.
Artėjant didžiosioms metų šventėms, žmonės įsisuka į greitesnį gyvenimo tempą, stengiasi užbaigti pradėtus darbus, suplanuoti nepriekaištingus kalėdinius susitikimus su artimaisiais, išrinkti šventines dovanas ir dažnai pamiršta save. Šiuo laikotarpiu dažnai žmones lydi nerimas ir stresas. Tačiau pirmiausia reikėtų pasirūpinti savo emocine savijauta, o tik po to imtis visų neatidėliotinų darbų. Prieššventiniu laikotarpiu taip pat svarbu stebėti savo fizinę bei emocinę būseną, nes šis laikas dažnai yra kupinas įtampos ir didelių lūkesčių.
ŠVENTINĖ NUOTAIKA IŠ VAIKYSTĖS
Prieššventiniu laikotarpiu emocinė sveikata itin svarbi, nes šventės atneša ne tik džiaugsmą, bet gali sukelti ir skausmą, kai suprantama, kad baigiasi dar vieneri metai ar prisimenami praradimai arba jau išėję artimieji, nerimą kelia nebaigti darbai ar dovanų paieška. Jei žmogus yra vienišas, švenčių laukimas netgi gali labiau erzinti nei džiuginti. Dėl to itin svarbu būti jautriems ir atliepiantiems savo ir kitų atžvilgiu: pasirūpinti savimi, nepamiršti artimųjų, draugų, vienišų kaimynų ir pasistengti, kad prieššventinės ir šventinės dienos būtų kuo giedresnės.
Didžiausią įtaką savijautai, kuria pasitinkame didžiąsias metų šventes, neretai turi tai, kaip patys, būdami vaikai, jas šventėme, kokias tradicijas puoselėjo tėvai ir seneliai bei kokia atmosfera tvyrojo šeimoje bei aplinkoje kalėdiniu laikotarpiu.
Jei šventinis laikas buvo pripildytas artimųjų rūpesčio, džiaugsmo ir šilumos, tai ir būdami suaugę stengsimės pasitikti šventes panašioje emocinėje būsenoje, tačiau gali būti ir priešingai, kai atmintyje stinga švelnių ir šiltų akimirkų. Tuomet šventinį laikotarpį gali lydėti pyktis ir pavydas tiems, kurie džiaugiasi ir turi artimųjų ratą, kuriame su šviesiu laukimu pasitiks šventes. Net ir patiriant galimą jausmų prieštaringumą, svarbu pažinti ir padėti suprasti kylančias emocijas ir jausmus bei galimas jų priežastis. Susimąstyti apie dalykus, kurie galėtų džiuginti, suprasti, ką kiekvienam iš mūsų reiškia šis šventinis laikotarpis
BENDRAVIMAS - VAISTAS EMOCINEI SVEIKATAI
Šventinis laikas nėra tik apie materialius dalykus, patiekalų skaičių ir dovanas, tad ruošiantis šventėms reikėtų atsigręžti į savo vidų. Ne eglutės dydis ar dovanų kiekiai ir kaina yra svarbiausia, o laikas kartu, šiltas ir nuoširdus apkabinimas bei jautrus palinkėjimas kitam. Išvengti perdegimo ruošiantis šventėms gali padėti išvengti susitelkimas į artimuosius ir į santykius su jais, didesnis dėmesys vidiniams dalykams, o ne išoriniams – materialiesiems.
Stenkitės leisti sau jausti ir išgyventi įvairias emocijas, jas atpažinti, pastebėti, kas jas sukelia ar išprovokuoja, tai padės geriau suprasti ir kitus žmones. Kartais, kad geriau pasijustume, tereikia tik pasikalbėti, o tai galima padaryti su draugais, giminaičiais, kaimynais.
Prieššventinis laikotarpis yra puiki proga pakurstyti išblėsusius santykius su aplinkiniais. Taip pat nebijokite ieškoti ir naujų pažinčių. Jei turite galimybę, įsitraukite į kalėdines veiklas. Palaikykite ryšį su artimaisiais, net jei jie gyvena toli. Dabartinės technologijos leidžia mums neprarasti ryšio, bet kada galime paskambinti ar pasinaudoti vaizdo pokalbiais.
Jei norisi tiesiog išsikalbėti, bet tą akimirką nėra kam, nebijokite pasinaudoti pagalbos linijomis ar kreiptis i psichikos sveikatos specialistus, kur tikrai rasite dėmesingų pašnekovų. Burkite bendruomenę – jūsų daugiabutyje, miestelyje ar kaime tikrai bus žmonių, kuriems taip pat reikia dėmesio ir bendravimo. Gal kažkam jūs tapsite didžiausia dovana sunkią akimirką.
Jei turite energijos ir noro praskaidrinti dienas vyresnio amžiaus žmonėms, vaikams ar beglobiams keturkojams - savanorystė puikus sprendimas. Tai ne tik geri darbai, bet ir galimybė susirasti naujų draugų.
Parengė Miglė Klimaitė
Šiaulių miesto savivaldybės
visuomenės sveikatos biuro
stiprinimo specialistė