Naujienos
Prabudo išalkusios erkės – pasiruoškime jų aktyvumo sezonui!
Pavasarį ir vasarą erkės būna itin aktyvios, kadangi po žiemos joms būtina pasimaitinti krauju ir išgyventi. Neskausmingas ir dažnai vos pastebimas mažo sutvėrimo įkandimas, gali sujaukti kiekvieno gyvenimą.
Lietuvoje rizika užsikrėsti erkių platinamomis ligomis yra viena didžiausių Europoje. Erkinio encefalito virusas ir Laimo ligos sukėlėjas erkėse aptinkamas visose mūsų šalies administracinėse teritorijose. Lietuva yra paskelbta endemine zona.
Kaip apsisaugoti nuo alkanos erkės?
Skiepytis nuo erkinio encefalito. Pasaulinė sveikatos organizacija skelbia, kad skiepai nuo erkinio encefalito yra būtini, kai sergamumas šalyje viršija daugiau nei 5 žmones iš 100 tūkstančių. Lietuvos vidurkis – net 12 iš 100 tūkstančių. Skiepai yra efektyviausias ir veiksmingiausias apsisaugojimo nuo erkinio encefalito būdas. Tam būtinos 3 skiepų dozės, kurios apie 99 proc. paskiepytųjų sudaro atsparumą erkiniam encefalitui 3-5 metams. Skiepytis nuo erkinio encefalito galima visus metus, tačiau ypač patartina žiemą ir ankstyvą pavasarį prieš erkių aktyvumo sezoną. Galimi du skiepijimo būdai: įprastinė ir sugreitinta schema:
Vykstant į gamtą, pasirūpinti tinkama apranga, kad kuo mažiau būtų atvirų kūno vietų – taip erkėms sunkiau patekti ant kūno. Vilkėti ilgas kelnes, palaidines ilgomis rankovėmis ir pan. Drabužiai turėtų būti šviesūs, kad lengviau būtų galima pastebėti ropojančią erkę. Grįžus į namus, atidžiai apsižiūrėti savo kūną, išsišukuoti plaukus, nusiprausti po dušu.
Naudoti repelentus (erkes atbaidančios priemonės), kurie yra skirti rūbams ar kūnui. Repelentai – tai cheminės priemonės, savo kvapu ar skoniu nubaidančios nariuotakojus. Paprastai repelentai užgožia žmogaus kvapą arba tai būna kvapas, kurio šie voragyviai natūraliai vengia. Jų poveikis trumpalaikis, todėl būtina naudoti pagal gamintojo nurodymus.
Prižiūrėti aplinką, kurioje poilsiaujame, vaikštome, gyvename. Erkės nemėgsta tiesioginės saulės, ieško drėgmės, šešėlio, labai mėgsta apleistus krūmynus ir aukštą žolę, todėl rekomenduojama reguliariai tvarkyti aplinką, nupjauti žolę. Alkana erkė paprastai tyko ant augalų (nepakildama nuo žemės aukščiau 1–1,5 metro) ir laukia tinkamos aukos. Jos nešokinėja ir neskraido.
Vartoti tik termiškai apdorotą pieną ir jo produktus.
Žmogus erkių platinamomis ligomis dažniausiai užsikrečia įsisiurbus sukėlėjais infekuotai erkei, tačiau erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą, erkinio encefalito virusu infekuotą ožkų ir karvių pieną bei jo produktus. Virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 minutes, veikiant 70 laipsnių temperatūrai – per 5 minutes.
Kuo erkės įkandimas pavojingas?
Mažas, neskausmingas, dažnai vos pastebimas šio vabalėlio įkandimas gali sukelti rimtas ligas:
LAIMO LIGĄ sukeliančios bakterijos gyvena erkių žarnyne ir tik po kelių – keliolikos valandų nuo įsisiurbimo gali patekti į žmogaus organizmą.
Pagrindinis šios ligos požymis – erkės įsisiurbimo vietoje susidaręs ribotas, lėtai besiplečiantis, neskausmingas paraudimas (raudonė) su aiškiu centru ir formą keičiančiu kraštu. Laiku diagnozuota Laimo liga sėkmingai gydoma antibiotikais, vakcinos deja, nuo šios ligos nėra.
Svarbu paminėti tai, kad erkės galvoje Laimo ligos sukėlėjų nėra, todėl jei greitai ir teisingai ją ištrauksite, šia liga greičiausiai nesusirgsite.
ERKINĮ ENCEFALITĄ sukeliantys virusai gyvena užsikrėtusių erkių seilių liaukose, todėl žmogui perduodami vos jai įsisiurbus. Tačiau ir šiuo atveju verta skubėti erkę ištraukti, nes kuo greičiau nutrauksite erkės maitinimąsi, tuo mažiau šio viruso bus suleista.
Maždaug trečdaliui žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu, visam gyvenimui išlieka liekamieji reiškiniai trikdantys gyvenimo kokybę: miego sutrikimai, nuolatiniai galvos skausmai, padidėjęs jautrumas, elgesio pokyčiai. Daugumai sirgusių Laimo liga gyvenimo kokybė ir sveikatos būklė pablogėja negrįžtamai net ir tais atvejais kai Laimo ligą pavyksta išgydyti. Atlikti plataus masto tyrimai JAV ir Europoje parodė, kad apie 34 proc. šia liga persirgusių žmonių neigiamas pasekmes jautė vidutiniškai 6 metus po gydymo antibiotikais.
Laimo ligai gydyti yra tinkami antibakteriniai vaistai, tačiau kol kas nėra vakcinos,
o nuo erkinio encefalito – turime efektyvią vakciną, tačiau kol kas neturime antivirusinių vaistų.
- Informaciją parengė: visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Karolina Rušinskienė