Naujienos

Kraujo grupės signalizuoja apie polinkį sirgti tam tikromis ligomis

2024 06 11


Ryšys tarp kraujo grupės ir ligų buvo tiriamas nuo XX amžiaus dešimtmečio pradžios, kai mokslininkai nustatė, kad antikūnai ir antigenai yra paveldimi.Šiomis dienomis jau yra patikimų įrodymų, kad ligų atsiradimo rizika susijusi su kraujo chemine sudėtimi. Todėl nenuostabu, kad tai aktuali mokslo tyrimų šaka, kurioje nauji tyrimai vis plėtojami. Trumpai apžvelkime naujausius tyrimų rezultatus.

Mažesnis polinkis į širdies ir kraujagyslių ligas 0 kraujo grupei

Istoriškai A,B ir AB kraujo grupės siejamos su didesniu polinkiu į širdies irkraujagyslių ligas. Todėl miokardo infarkto rizika sergant vainikinių arterijų ateroskleroze 0 grupės asmenims yra 44 proc.mažesnė nei kitų kraujo grupių asmenims.Tačiau yra didesnė gausaus kraujavimo rizika, jei lygintume su A grupės kraują turinčiais asmenims. Mažesnė širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė bei didesnė rizika nukraujuoti, siejama su tuo, kad 0 grupės kraują, turintys žmonės turi maždaug 25–30 proc. mažiauplazmos krešėjimo glikoproteinų.

AB kraujo grupės asmenims  - padidėjusi kognityvinių sutrikimų rizika

Demencijos ir pažinimo sutrikimų atsiradimams gali turėti reikšmės taip pat kraujo krešėjimo faktoriai. Didelis tyrimas parodė, kad AB kraujo grupę turinties asmenis, yra didžiausias polinkis į kognityvinius sutrikimus, lyginat su kitomis. Tikėtina, kad bendros  kognityvinių sutrikimų etiologijos sąsajos su kraujo grupe lemia jų polinkis į širdies ir kraujagyslių ligas. Todėl būtent AB kraujo grupės žmonėms, kurie turi didžiausia rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis yra didesnė riziką į kognityvinius sutrikimus.

Kraujo grupės ir skirtingas polinkis į bakterines infekcines ligas

0 tipo kraujo grupė yra siejama su didesniu polinkiu į maro, choleros, kiaulytės ir tuberkuliozėsinfekcijas; A tipo kraujo grupė yra susijusi su padidėjusiu sergamumu raupais ir Pseudomonas aeruginosa infekcija; B tipo kraujo grupė su padidėjusiu sergamumu gonorėja, tuberkulioze,Streptococcus pneumoniaeE. coli ir Salmonelių infekcijomis; o AB tipo kraujo grupė siejama su padidėjusiu sergamumu raupais, E. coli ir salmonelių infekcijomis.

Kraujo grupių polinkis į onkologines ligas

Kraujo grupės antigenai dalyvauja atpažįstant ląsteles ir ląstelių sukibime, todėl taip pat gali turėti įtakosir naviko atsiradimui, metastazei bei ligos prognozei. Tyrimai rodo, kad A kraujo grupės žmonės dažniau serga vėžiu nei 0 grupės žmonės. Lyginant šias grupes, A kraujo grupės žmonės dažniau serga seilių liaukų vėžiu (64%); skrandžio (22%); kiaušidžių (28%); gimdos (15%); gimdos kaklelio (13%); ir gaubtinės/tiesiosios žarnos (11%). Viena agresyviausių vėžio formų - kasos vėžys, šios ligos mirtingumas beveik lygus sergamumo rodikliams. 25 proc. didesnę tikimybę susirgti skrandžio ir kasos vėžio rizika išreikšta yra A,B ir AB kraujo grupėms, nei O kraujo grupei. Tačiau kasos vėžio rizika didžiausia B kraujo grupei.

Aukštas kraujo spaudimas ir kraujo grupės

Kraujo grupių vaidmuo sergant medžiagų apykaitos ligomis yra sudėtingesnis; kadangi tai yra daugiafaktorinės ligos, kurių nekontroliuoja tik vienas genas ar antigenas. Tačiau buvo rasta keletas intriguojančių asociacijų, tarp kurių ir aukštas kraujo spaudimas. Didžiausias polinkis į hipertenzijąstebimas B kraujo grupėse, po to seka A kraujo grupė, o AB kraujo grupė turėjo mažiausią hipertenzijos išsivystymo riziką.

Žinoma, visi įvardinti kraujo grupių polinkiai į sveikatos negalavimus nėra neišvengiami ir dauguma žmonių neserga, net jei turi atitinkamą kraujo grupę. O pagrindiniai veiksniai turintys tiesiogines sąsajas sveikatai - gyvenimo būdas, aplinka, paveldimumas ir medicina.

Parengė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Karolina Sankauskaitė

Literatūra

  1. 1. Daniels G. (2013). Human blood groups.Morgan W.T., Watkins W. (2000). Unravelling the biochemical basis of blood group ABO and Lewis antigenic specificity. Glycoconj J.
  2. 2. Yamamoto F., Cid E., Yamamoto M., Blancher A. (2012). ABO research in the modern era of genomics.Transfus Med 
  3. 3. Zakai N.A., Judd S.E., Alexander K. ir kt. (2014). ABO blood type and stroke risk: the REasons for Geographic And Racial Differences in Stroke Study. J Thromb Haemost.
  4. 4. Weisbrod A.B., Nilubol N., Weinstein L.S. ir kt. (2013). Association of type-O blood with neuroendocrine tumors in multiple endocrine neoplasia type 1.J Clin Endocr Metab.