Naujienos

Birželio 14 d. Pasaulinė kraujo donorų diena

2024 06 14


Kiekvienais metais, birželio 14 dieną, minima Pasaulinė kraujo donorų diena. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į kraujo donorystės svarbą ir pabrėžti jos įtaką sveikatos priežiūros sistemoje. Tai puiki proga padėkoti visiems, kurie savo krauju prisideda prie gyvybių gelbėjimo. Kraujo donorystė visuomenėje skatina solidarumą, bendradarbiavimą ir gebėjimą padėti kitiems, tai esminiai sveikos visuomenės elementai. Ir nors kraujo donorystės sąmoningumas yra pakankamai aukštas Lietuvoje, vis dar susiduriama su kraujo trūkumu. Todėl svarbu ne tik palaikyti esamus kraujo donorus, bet ir skatinti naujus prisijungti prie donorystės judėjimo. Apie šiuo metu turimas Nacionalinio kraujo centro kraujo atsargas galite sužinoti internteto svetainėje: https://kraujodonoryste.lt , joje rasite taip pat informaciją apie kraujo donorytės akcijas pagal jūsų gyvenamoją vietą bei kitos naudingos informacijos. Kviečiame užsiregistruoti ir padovonti kraujo Nacionaliniam kraujo centrui, virtuali registracija per mobiliają programėlę ,,Mano Kraujas“ arba galite atvykti į Nacionalinį kraujo centro padalinį Šiaulių mieste, adresu  S. Daukanto g. 90,  donorų priėmimo laikas:

Pirmadienis: 11.00-19.00 val. 
Antradienis: 8.00-15.00 val. 
Trečiadienis: 11.00-19.00 val. 
Ketvirtadienis: 8.00-15.00 val. 
Penktadienis: 8.00-15.00 val.

 

Pasiruošimas kraujo donorytei:

-būkite pailsėję;

-pavalgę;

-išgėrę daug skysčių;

-nerūkę;

-išvakarėse ir donacijos diena nevartokite svaigiųjų gėrimų;

-nevalgykite donacijos dieną aštrių, riebių ir sunkiai virškinamų maisto produktų;

-su savimi turėkite asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

 

Kraujo davimo eiga:

 

  • Pirmiausia, atvykus duoti kraujo reikės užpildyti Kraujo donoro apklausos anketa ir Donoro (-ės) sutikimas/nesutikimas duoti kraujo.
  • Kitas žingsnis, prieš duodant kraujo iš Jūsų bus paimtas lašelis kraujo iš piršto, tyrimams. Šio tyrimo metu nustatoma: ABO kraujo grupė; Rezus D antigenas; Kell sistemos K antigenas; Hemoglobino kiekis kraujyje.

 

Konsultacija su gydytoju. Trečiame žingsnyje, Jūsų laukia, pokalbis, konsultacija su gydytoju. Kurio metu Jums gali būti užduoti klausimai, kurie svarbūs tiek Jums, tiek ligoniams, kuriems bus perpiltas kraujas. Gydytojas patikrins bendrą Jūsų sveikatos būklę. Neradus sveikatos sutrikimų, leidžiama tapti kraujo donoru.

 

Donorystės procedūra. Kraujo davimo procedūra trunka iki 10 minučių. Vienos donacijos metu paimama 450 ml kraujo (ir papildomai 20 ml kraujo tyrimams*).

 

 

*Kraujo tyrimai davus kraujo

 

Kiekvieną kartą davus kraujo, jis tiriamas siekiant nustatyti, ar kraujo donoras neserga užkrečiamosiomis ligomis:

  • Sifiliu;
  • ŽIV (sukeliančiu AIDS);
  • Hepatito B virusu ar hepatito C virusu;
  • Parvovirusine infekcija.

Davus kraujo venos dūrio vietoje uždedamas sterilus spaudžiamasis tvarstis, kurio negalima nuimti 2 valandas, jo negalima drėkinti. Kraujo davęs donoras turi pailsėti nuo 10 iki 15 minučių. Labai retai dėl jaudulio, adatos dūrio baimės, nepailsėjus ar nepavalgius, prieš procedūrą, kraujo davimo metu ar po procedūros gali svaigti galva, išpilti prakaitas ar pasidaryti silpna. Jei pajutote nors vieną iš šių simptomų, nedelsdami pasakykite tai kraujo centro specialistams. Jie pasirengę Jums padėti.

 

Kraujo davimo dieną patariama nesportuoti, nedirbti fizinio darbo. Davus kraujo rekomenduojama daugiau nei įprastai vartoti skysčių, valgyti lengvą maistą, nepatariama gerti stipraus alkoholio.

 

Kaip dažnai galite duoti kraujo?

 

  • kraujo galima duoti kas 2 mėn. (eritrocitų skaičius atsistato per 60 dienų), tačiau moterims ne daugiau kaip 4 kartus per metus;
  • kraujo sudėtinių dalių galima duoti: trombocitų ir plazmos kas 14 dienų, eritrocitų – vyrams kas 4 mėn., moterims kas 6 mėn.

Parengė visuomenės sveikatos tiprinimo specialistė

Karolina Sankauskaitė