Naujienos
ATSPARUMAS ANTIBIOTIKAMS - tyli pandemija, kurią turime stabdyti dabar
Atsparumas antimikrobiniams vaistams yra viena didžiausių pasaulinių grėsmių visuomenės sveikatai ir vystymuisi. Prognozuojama, kad per ateinančius 25 metus visame pasaulyje dėl atsparumo antimikrobiniams vaistams mirs 39 mln. žmonių, t. y. daugiau kaip 3 mirtys kas minutę.
Lapkričio 18 d. minėdami Europos supratimo apie antibiotikus dieną, norime priminti, kad visuomenė turi galimybę nemokamai pasiskiepyti bei mažinti antimikrobinių vaistų vartojimą.
VAKCINACIJA SUMAŽINA ANTIBIOTIKŲ POREIKĮ, nes pasiskiepijus užkertamas kelias infekcijoms, mažiau sergame ir esame apsaugoti nuo antrinių infekcijų, kurioms gydyti neretai reikia antimikrobinių vaistų arba ligoninės paslaugų. Taip ne tik sumažinamas per dažnas antibiotikų vartojimas, bet ir sulėtinamas vaistams atsparių bakterijų atsiradimas ir plitimas. Bakterijų atsparumas antibiotikams yra vienas didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria šiuolaikinė medicina. Tai auganti visuomenės sveikatos problema ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, aktyvesnis skiepijimasis nuo 23 ligų sukėlėjų galėtų sumažinti antibiotikų poreikį 22 proc., tai padėtų išvengti mirčių dėl atsparumo antimikrobinėms medžiagoms ir sutaupyti lėšų, skiriamų atsparių infekcijų gydymui.
PSO teigia, jeigu nuo Streptococcus pneumoniae būtų paskiepyti 90 proc. pasaulio vaikų ir vyresnio amžiaus suaugusiųjų, būtų galima sutaupyti 33 mln. antibiotikų dozių. Skiepijantis nuo vidurių šiltinės galima sutaupyti 45 mln. antibiotikų dozių, jei nuo šios infekcijos būtų skiepijama didelės rizikos šalyse.
Šiuo metu Lietuvos gyventojai turi galimybę valstybės biudžeto lėšomis profilaktiškai pasiskiepyti nuo 17 infekcinių ligų – vaikai pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami nuo 14 užkrečiamųjų ligų, o suaugusieji, priskiriami rizikos grupėms, turi galimybę pasiskiepyti nemokamai nuo 7 užkrečiamųjų ligų.
Didesnį antibiotikų suvartojimą lemia ir šaltuoju metų laiku padidėjęs sergamumas tokiomis virusinėmis ligomis kaip gripu, COVID-19 ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Todėl visoje Europoje mininti supratimo apie antibiotikus dieną, visuomenės sveikatos specialistai primena, kad
ANTIBIOTIKAI NEVEIKIA VIRUSŲ, todėl sergant virusine liga šiuos vaistus vartoti nėra prasmės.
Kiekvienas iš mūsų yra atsakingas, kad antibiotikų era nesibaigtų, todėl:
- nevartokite antibiotikų profilaktiškai be gydytojo paskyrimo;
- nenutraukite antibiotikų kurso;
- laikykitės paskirtos atibiotikų dozės;
- nevartokite antibiotikų savo nuožiūra.
PRISIMINKITE:
vartodami antibiotikus kada jų nereikia, rizikuojame tik pabloginti savo sveikatos būklę, išbalansuoti žarnyno mikroflorą ir tokiu elgesiu didiname vaistams atsparių infekcijų augimą.
Informacinį pranešimą parengė: visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Karolina Rušinskienė