Naujienos

ANTIMIKROBINIS ATSPARUMAS - tylioji pandemija

2023 11 17


        

   Įsivaizduokite pasaulį, kuriame plaučių uždegimas ar

tuberkuliozė tampa nebepagydomomis ligomis, o įprastinės operacijos ar chemoterapija laikomos pernelyg pavojingomis,          

        nes nėra vaistų, skirtų bakterinių infekcijų prevencijai ar gydymui...

 

Antibiotikai tampa "savo sėkmės auka"

 

Bakterijų atsparumas antibiotikams yra vienas didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria šiuolaikinė medicina - tai stebuklas medicinoje virtęs visuomenės sveikatos problema dėl dažno, neracionalaus, nepagrįsto ir netinkamo šio veiksmingo vaisto vartojimo. Vaistams atsparių infekcijų augimas yra tyli pandemija, turinti ilgalaikių pasekmių pasaulio visuomenės sveikatai ir pasaulio ekonomikai. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad 2050 metais infekcijos iki šiol išgydomos antibiotikais gali vėl tapti pagrindine mirties priežastimi. Antibiotikai praranda savo efektyvumą tokiu tempu, kad laikui bėgant galime likti „beginkliai“ prieš bakterines infekcijas (plaučių uždegimą, tuberkuliozę ir kt.). Nepriklausomai nuo bandymų pristabdyti atsparumo šiems vaistams vystymąsi, mums reikia naujų antibiotikų. Tačiau naujų antibiotikų kūrimas vyksta labai lėtai, be to riziką didina dar tai, kad kai kurios farmacijos kompanijos pareiškė nutraukiančios antibiotikų tyrinėjimus, nes tam reikia gana daug laiko ir pinigų, tuo tarpu pats vaistas greičiau praranda efektyvumą nei jis sukuriamas ir išbandomas. Taigi, visuomenėje daugėjant atsparių bakterijų, naujų antibiotikų kūrimas tampa nuostolingas, todėl turime dėti visas įmanomas pastangas, kad esamų antibiotikų veiksmingumas būtų išsaugotas.

 

Dideliu tempu augantis atsparumas – Covid-19 pandemijos pasekmė

Neproporcingai didelis antibiotikų suvartojimas pacientams, sirgusiems COVID-19, gali sustiprinti šią grėsmę žmonijai, ypač tose šalyse, kuriose antimikrobinis atsparumas jau yra didelė problema. 2020 m. Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad 79-96 proc. žmonių pandemijos laikotarpiu profilaktiškai vartojo antibiotikus, galvodami, kad šie užkirs kelią šiai infekcijai. Iš 24 atskirų neseniai atliktų tyrimų nustatyta, kad 72 proc. į ligoninę patekusių pacientų, kuriems nustatytas Covid-19 virusas, buvo profilaktiškai skirti antibiotikai įtariamai bakterinei infekcijai gydyti. Tačiau tik 17,8 proc. Covid -19 pacientų buvo patvirtinta, kad jiems išsivystė antrinės infekcijos, pvz.: bakterinis plaučių uždegimas. Tai nerimą keliantis faktas, nes nepaisant to, kad Covid-19 infekcija yra virusinio pobūdžio, o antibiotikai yra tokia vaistų grupė, kuri virusų neveikia, pirminiai tyrimai rodo, kad pacientams, sergantiems COVID-19, antibiotikai buvo skiriami dažnai, daugiausia dėl įtariamų, bet nepatvirtintų bakterinių infekcijų.

 

Skirdamas antibiotiką gydytojas turi būti tikras, kad šis vaistas būtinas

 

Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI) arba kitaip dar vadinamos peršalimo ligos sudaro apie 50 proc. visų populiacijoje pasitaikančių ligų ir apie 75 proc. visų vaikų ligų. Net 90 proc. visų peršalimo ligų sukelia kvėpavimo takus pažeidžiantys VIRUSAI, kurių antibiotikai neveikia. Šeimos gydytojui nustatyti,  kokios kilmės yra infekcija padeda C reaktyvaus baltymo (CRB) tyrimas ir greitasis streptokoko antigeno nustatymo testas. Pastarasis yra nemokamas (kompensuojamas ligonių kasų) 2-7 metų amžiaus vaikams. Šio greito, neskausmingo ir patikimo testo pagalba galima nustatyti vaiko gerklės skausmo priežastį per kelias minutes. Gydymas antibiotikais turi būti racionalus – tikslingas, tinkamas ir pagrįstas, ypač tikslingai turėtų būti skiriami naujieji antibiotikai.

 

Tyli pandemija turi būti stabdoma pradedant nuo savęs

Atskiro individo neteisingas antibiotikų vartojimas ar netikslingas jo gydymas gali turėti įtakos ne tik to asmens, bet ir visuomenės sveikatai. Kiekvienas iš mūsų yra atsakingas, kad antibiotikų era nesibaigtų, todėl primename bendrus teisingo ir atsakingo antibiotikų vartojimo principus:

  • Antibiotikai neveikia virusų, todėl nevartokite šių vaistų sergant virusine infekcija (pvz.: peršalus, sergant gripu, Covid-19).
  • Nevartokite antibiotikų profilaktiškai be gydytojo paskyrimo.
  • Nenutraukite paskirto antibiotikų kurso, taip sudarysite sąlygas infekcijai atsinaujinti.
  • Laikykitės paskirtos antibiotikų dozės, kad nesumažintumėte vaisto veiksmingumo.
  • Nevartokite antibiotikų savo nuožiūra, nes rizikuojate pabloginti savo sveikatos būklę. 

 

 

 

 Informacinį pranešimą parengė:

 visuomenės sveikatos specialistė Karolina Rušinskienė